İnceleme

Oyun Dünyasının Yeni Gözdesi: Elden Ring

Yazı İçeriği

Elden Ring Kısa Bakış ve İnceleme

Oyun dünyasında onlarca farklı oyunun yer aldığını görmekteyiz. Her oyuncunun kendine göre içerisinde yer edinen ve “İşte bu oyun.” dediği bir seri vardır. Bu yazımızda da birçok oyuncunun gönlünü fetheden bir oyun olan Elden Ring hakkında bilgilendirme yapmak istedim. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir blog yazısı olacaktır.

George R. R. Martin ve Hidetaka Miyazaki isimlerinin beraber olarak yazmış oldukları Elden Ring, günümüzde yeni bir oyun olmasına rağmen birçok oyuncu tarafından sevilmiş durumdadır. Yapımcısı Bandai Namca Entertainment olan bu seri RPG oyun kategorisi olarak oyuncuları karşılamaktadır. Son zamanlarda oyun ile alakalı birçok yorum ve soru geldiğini gördüm. Bunun üzerine de bir yazı hazırlamak ve oyun hakkında bilgilendirme yapmak istedim.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz. Bizleri ne tür konuların beklediğine hep beraber göz atalım.

 

Elden Ring Oyununun Konusu

Yeni nesil olan Elden Ring serisi, Aksiyon ve RPG karışımı bir oyun olarak bizleri karşılamaktadır. Oyunda en çok merak edilen ve birçok kişinin konuşmuş olduğu konulardan birisi de George R. R. Martin ismidir. Bu isim özellikle oyun dünyasında yaratıcılık alanında harika eserlerin çıkarıldığı bilinmektedir. Bu sebepten dolayı da oyuncular harika bir oyun deneyimi beklemektedir.

Oyun konusuna genel bir inceleme yaptığımızda Souls tarzı bir oyun olduğunu görmekteyiz. Oyun farklı bir dünyada hatta evren içerisinde geçiyor diyebiliriz. Hikaye kısmına baktığımızda ise işleyişi ve akıcılığı son derece bir oyun için iyi durumdadır. Elden Ring serisi özellikle açık dünya oyunu olarak gelmesi, oyuncuları daha ayrı bir hava ve heyecan katmaktadır. Geniş mekanlar, farklı hava iklimleri, karakter canlandırmaları gibi detaylarında oyun atmosferini çok daha güzel bir hale getirmektedir.

Aksiyon – Rol yapma oyunu olan Elden Ring, soğuk bir kış mevsiminde hikayeye sizleri dahil etmektedir. Kasvetli bir gece zamanında bilinmeyen suikastçı ekibi, Lands Between‘i ele geçirmiş durumda. Bu saldırıda birçok kişi öldü ve birçok alan yerle bir oldu. Saldırı yapan ekibin hedefleri çok yönlüydü fakat en kötüsü ebedi kraliçe olarak bilinen Godwyn the Golden ölümüydü. Bu isim öldükten sonra Elden Ring paramparça olarak düzeni bozulan bir evren haline geldi.

Bu büyük kaos ve savaş olayından sonra geriye kalanlar “dişe diş, kana kan” diyerek büyük bir isyan başlatmış durumdadır. Bu olayların devamında gerekli olan hikaye devam ederek sizlerin yapacağı savaş stratejilerine bağlı olarak ilerlemektedir.

Elden Ring World Map
Elden Ring Dünya Haritası

 

Elden Ring Karakter Sınıflandırmaları

Elden Ring, genel olarak içerisinde birçok farklı karakteri barındırmaktadır. Oyun beta aşamasında iken toplamda 5 farklı karakter oyuncular ile paylaşılmıştı. Oyun çıktıktan sonra birçok kişi farklı karakterler ile buluşmuş durumdadır.

Sizlerle Elden Ring karakterleri hakkında bir liste yaparak paylaşmak istedim. Bunlar:

 • Enchanted Knight
 • Bloody Wolf
 • Champion
 • Warrior
 • Prophet
 • Wretch
 • Vagabond
 • Bandit
 • Astrologer
 • Samurai
 • Prisoner
 • Hero

Burada yer alan tüm karakterler Elden Ring serisinde yer almaktadır. Bu karakterleri internet üzerinde araştırmalar yaparak kolaylıkla özelliklerine ve ne tür savaşçı olduklarına kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Elden Ring Karakterler
Elden Ring Karakterler

 

Elden Ring Silah Çeşitleri Nelerdir?

Elden Ring oyunu aksiyon ve maceranın bol olduğu bir seridir. Bu sebepten dolayı da çatışmalarda farklı silah türlerinin olduğunu görmekteyiz. Oyunda toplam olarak 13 farklı silah kategorisi yer alıyor. Sizlere kısaca bu silahlar hakkında kısaca bahsetmek istiyorum.

 1. Daggers (Hançerler): Oyunda gözümüze ilk olarak çarpan silah türü hançerlerdir. Özellikle oyunda karakterlerin arkasındayken bıçaklama işlemlerinde hançerler harika iş çıkarıyor diyebilirim. Gizli odaklı ve sessiz ölümlerde bu silah türünü kullanabilirsiniz.
 2. Straight Swords (Düz Kılıçlar): Düşmanlarla kavga halindeyken yüksek hasarlar vermek çok etkilidir. Burada en büyük işlevlerden biriside düz kılıç adı verilen silah türüdür. Düşmanlarla yüz yüze çatışma anında harika bir iş çıkarmaktadır.
 3. Greatswords (Büyük Kılıçlar): Kılıçlar, yukarıda da bahsettiğim gibi birçok saldırıda en çok hasar veren etkenlerden birisidir. İşin içerisine büyük kılıçlar girdiğinde ise olay çok daha farklı olmaktadır. Büyük hasar olması avantaj fakat saldırı yaptığında kılıç büyük olduğu için tepkilerde gecikme yaşamaktasınızdır. Bu sebepten dolayı dikkatli olmanızda fayda var.
 4. Curved Swords (Kavisli Kılıçlar): Elden Ring oyununda göze çarpan en etkili silahlardan biriside kavisli kılıç adı verilen bir saldırı silahıdır. Hack and Slash adı verilen saldırılarda en uygun olarak bilinmektedir. Minimal yapısı ile birlikte düşmana karşı en seri hareketleri bu kavisli kılıç ile yapabilmektesiniz.
 5. Katanas (Katanalar): Uzak doğu savaşlarında Katanas adı verilen hamleler bir hayli yaygındır. Orta menzilli dövüşlerde en etkili yöntem olan Katanas, düşmanların korkulu rüyası haline gelmiş durumdadır.
 6. Double-Edged Swords (Çift Taraflı Kılıç): Çift taraflı kılıçlar, gerçek hayatta oldukları gibi Elden Ring serisinde de zor bir şekilde oynanmaktadır. Aynı anda birden fazla hedefi vurmak için çift taraflı kılıç en etkili yöntemlerden birisidir.
 7. Hammers (Çekiçler): Çekiçler, oyun ve film dünyasında en sevilen silahlardan birisidir. Bu oyunda da bizleri çekiçler beklemektedir. Güçlü fakat yavaş saldırı yetenekleri ile birlikte düşmanların korkulu rüyası olmaya hazırlanın.
 8. Axes (Baltalar): Çekiçten sonra balta silahının oyunda etkili olduğunu görmekteyiz. Oyunda birbirinden farklı balta seçenekleri yer almaktadır. Yakın dövüşte etkili olan bu silahlar, özellikle PvP savaşlarında büyük bir avantaj haline dönüşmektedir.
 9. Spears (Mızraklar): Savaş alanlarında en etkili ve en çok kullanılan yöntemlerden birisi de mızrak ile yapılan saldırı türleridir. Rakiplerinize orta ya da uzun menziller ile birlikte kolaylıkla mızraklar yardımıyla yok etmeyi başarabilirsiniz.
 10. Great Spears (Büyük Mızraklar): Uzun ve orta menzil alanlarında mızrağın etkili bir yöntem olduğunu söylemiştik. Bunun yanında ise büyük mızraklar Elden Ring serisinde oyuncuları karşılamaktadır. Uzak mesafelerden kolaylıkla büyük mızraklar yardımıyla düşmanlarınızı alt edebilirsiniz.
 11. Light Bows (Hafif Yaylar): Hafif yaylar da oyun içerisinde uzun menzil için kullanılan etkili yöntemlerden birisidir. Düşmanlarınıza hafif yaylar ile birlikte hızlı ve seri olarak oklar gönderebilme imkanına sahipsinizdir.
 12. Glintstone Staffs (Glintstone Asaları): Elden Ring oyununda bir diğer etkili saldırı silahımız ise Glintstone Asası adı verilen bir silahtır. Bu silahın en etkili yöntemi büyülü silah olmasıdır. İkincil bir silah olarak kullanım sağlanan bu asayı, rakiplerinize büyük hasarlar vermek için kullanabilirsiniz.
 13. Sacred Seals (Kutsal Mühürler): Bir diğer silah adımız ise kutsal mühür ismi verilen saldırı silahıdır. Tek kullanımlık olarak izin verilen bu silah¸ büyülü olarak düşmanlara zarar vermektedir.

Oyun genel olarak bol aksiyonun ve savaş mücadelesinin verildiği bir temada oyuncuları karşılamaktadır. Çıktığı günden bu yana da olumlu dönüşler aldığını görmekteyiz. Yıllar süren bir geliştirme süreci olduğunu da görmekteyiz. Bu kadar beklenilen sürece değdiğini de oyuncularda duymaktayız.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Elden Ring inceleme ve Elden Ring kısa bakış ve inceleme başlıkları adı altında bilgilendirme yapmaktayız.

Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle hızlıca paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

En İyi Açık Dünya Oyunları

Dünyanın En İyi Macera Oyunları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu