İnceleme

GG Ne Demek? Oyunlarda Neden Kullanılır?

Oyun dünyası çok geniş yelpazeye sahip olan alanlardan birisidir. Günümüzde milyonlarca kişi oyun dünyasında birbirinden farklı oyunları oynamaktadır. Kimi simülasyon dünyasında gerçekçi oyunları deneyimlerken, kimi de FPS tarzı aksiyon oyunlarını yaşamaktadır. Her oyunun farklı oyun yapısı ve mekanizması bulunmaktadır. Tabi ki bunların yanında farklı oyun terimlerinin de yer aldığını söyleyebilirim. Özellikle online oyunlarda birbirinden farklı kısaltmalar ve terimler yer almaktadır. Oyuna yeni başlayan yada yeni türetilen kelimelerin kısaltmaları, internet üzerinde bir hayli popüler olarak aratılmaktadır. 

Son zamanlarda oyun forumu gibi alanlarda GG ne demek gibi kısaltma terimlerinin bir hayli sorulduğunu görmekteyim. Bunun üzerine oyunpass.com olarak blog tarafında bu şekilde bir rehber hazırlamak istedim. Oyun dünyasında en çok merak edilen ve araştırlan bazı kısaltmaların anlamlarını açıklayacağım. Umarım sizler için de faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olacaktır.

Genel olarak aşağıdaki listede yer alan kısaltma türleri, online oyunlar içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır. CS:GO, League of Legends gibi serilerde sıklıkla duyabileceğiniz isim türleridir. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçiş yapabilir ve bizleri nelerin beklediğine kısaca göz atabiliriz. 

 

Yazı İçeriği

GG, WP ve EZ Ne Demek? 

İlk olarak GG teriminin açıklamasını sizler için yapmak istiyorum. GG: ‘Good Game’ yani Türkçe karşılığı ‘İyi oyundu’ anlamına gelmektedir. Genel olarak online oyunlarda sıklıkla kullanılan bir terimdir. Aksiyon oyunlarında duyduğumuz bu terim, rakiplerimize karşı savaşırken iyi sonuçlar elde ettiğinizde kullanılmaktadır. Örnek olarak counter oynarken roundu kazandığınızda GG diyerek sevincinizi paylaşabilir, rakibinizi birazcık tilt edebilirsiniz. 

Genel olarak GG kelimesi oyun dünyasına 90’lı yılların sonuna doğru giriş yapmış durumdadır. Quake, Counter-Strike gibi online aksiyon ve FPS oyunları ile birlikte popülerlik kazanan bir terim haline dönüşmüştür. İnternet dilinde zamanla şekillenen ve oyuncuların diline yuva kuran GG kelimesi, aynı zamanda oyunlarda uygun görgü kuralları çerçevesinde sayılan bir anlam haline gelmiş diyebiliriz. 

GG kelimesi bazen olumsuz şekilde oyuncular tarafından algılanabilmektedir. Örnek olarak maçı kazanmadan önce GG terimini kullanırsanız, bu durum ‘’kötü davranış yada alaycı tavır’’ şeklinde kabul edilmektedir. Kabalık olarak görülen bu tür durumları yaşamamanzı için, maçı bitirmeden GG terimini kullanmamanız daha doğru olacaktır. Bunun yanında GG EZ kısaltmasını da sıklıkla duyabiliyoruz. GG EZ ise ‘Good Game, Easy’ anlamını taşıyor. Türkçe olarak ise ‘İyi oyundu, kolaydı’ anlamına gelmektedir. 

 

Gamer - OyunPass
Gamer

 

GL HF Açılımı Nedir?

Oyunlarda kullanılan terimleri bazen çözmek ve anlamak zor olabiliyor. Bu sebepten dolayı zor kelimelerin anlamlarını paylaşmayı karar verdim. Bir diğer merak edilen terim ise ‘GL HF’ olmaktadır. Bu kısaltmayı genel olarak oyunun başlarında daha fazla duymaktayız. GL HF açılım olarak ‘Good Luck, Have Fun’ anlamını taşımaktadır. Türkçe olarak çevirdiğimizde ise ‘İyi Şanslar, İyi Eğlenceler’ anlamının ortaya çıktığını görmekteyiz. Yukarıda da bahsettiğim gibi oyunun başlarında bu terimi sıklıkla kullanıyor ve duyuyoruz. 

 

MB Ne Demek?

League of Legends, oyun dünyasında en çok sevilen ve beğeni kazanan oyun türlerinden bir tanesidir. LoL, genel olarak yanlışı fazla kabul etmeyen ve takım tarafından hoşnut karşılanmayan bir oyun türüdür. Bu sebepten dolayı genel olarak MB kısaltmasını sıklıkla duymaktayız. MB teriminin açılımı ‘My bad’ olarak anlam taşımaktadır. Türkçe karşılığı ise ‘Benim hatam’ denmektedir. Anlayacağınız üzere hata yaptığınızda takım arkadaşlarınıza MB oyun terimini kullanabilir ve özür babında bir konuşma sağlayabilirsiniz.

MB, sadece LoL oyununda değil, diğer oyunlarda da geçerli olan bir oyun terimidir. Bahsettiğim gibi genel olarak hata yapıldığında takım arkadaşlarınıza benim hatam diyebilmenizin kısa bir yoludur. Aynı şekilde Counter oyununda örnek olarak flaş attığınızda da bu terimi kullanabilirsiniz. 

 

NT Ne Demek?

Oyun dünyasında merak edilen terimlerden birisi de NT terimidir. Oyunlarda bazen sıklıkla denemeler yapabilmekteyiz. Denemeden kastım ise örnek olarak CS:GO oyununda No Scope yapmak diyebiliriz. İşte bu tür denemelerde NT kelimesi sıklıkla kullanılmaktadır. NT terimi açılım olarak ‘Nice try’ kelimesini taşımaktadır. Türkçe çeviri yaptığımızda ise ‘İyi deneme’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeteneklerimizi ortaya koyduğumuz zaman, takım arkadaşlarımız bize bu kısaltmayı kullanabilmektedir. Bazen karşı rakiplerden de NT karşılığının geldiğini sohbet alanında sıklıkla görebilmekteyiz. Bazıları alaycı şekilde yazarken, bazıları da gerçekten hoşuna gittiği için yazmaktadır. 

 

Rekabetçi oyunlar ve daha fazlası için OyunPass Steam hesabı kategorisine bakabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki yorum alanına sizler de diğer popüler kısaltmaları ekleyerek bizlere fayda sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu