İnceleme

En İyi Açık Dünya Oyunları Listesi

Yazı İçeriği

En İyi Açık Dünya Oyunları 2022

Açık dünya oyunları, oyun dünyası için olmazsa olmaz konulardan bir tanesidir. Oyuncuların serbest bir şekilde gezinti yaparak oyun içerisinde istediğiniz gibi takılma imkanınız bulunmaktadır. Birçok oyuncunun en çok tercih ettikleri temalardan birisidir. Bu tür oyunlarda genel olarak sizi sürekli görev yapmaya zorlamaz ve sürükleyici bir hikayeye dahil etmemektedir. Bu da oyuncunun sıkılmadan oynamasına ve oyunda kalmasını sağlamaktadır. 

Bazı açık dünya oyun serilerinde maalesef açık dünya olsa dahi ufak kısıtlamalar dahil olmaktadır. Fakat birçok oyunda harika bir oyun deneyimi yaşamaktasınızdır. Sizler için 2022 en iyi açık dünya oyunları listesi hazırlamak istedim. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale olmuştur. 

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçebilir ve bizleri nelerin beklediğine göz atabilirsiniz.

 

Grand Theft Auto 5 

Oyun dünyasında açık dünya oyunu denildiğinde akla ilk olarak GTA serileri gelmektedir. Özellikle GTA 5 çıktığı günden bu yana binlerce oyuncunun gönlünü fetheden bir seri haline gelmiştir. Hikayesi ve sürdürülebilir oyun yapısı ile harika bir açık dünya deneyimi yaşatmaktadır. Özellikle de harita kısmında bizlere harika bir oyun performansı sergilemektedir.

GTA 5, Dünya üzerinde global olarak favori ve popüler bir oyundur. Biliyorsunuz ki GTA 5 ile birlikte seride radikal bir değişikliğe gidildi ve 3 farklı karakter arasında geçişe izin verildi. Bu da oyunun hem açık dünyada daha akıcı olmasına, hem de daha zevkli bir oyun deneyimi sunması demektir. Rockstar Games stüdyosu tarafından geliştirilen bu oyun, günümüzde de halen ilk günkü performansını koruyarak oynanmaya devam etmektedir. 

 

Red Dead Redemption 2

Yine bir Rockstar Games eseri ve açık dünya serisi diyebilirim. Red Dead Redemption 2 serisi ilk çıktığı günden bu yana itibaren yoğun bir ilgi görmüş durumdadır. Oyunda vahşi batı denilen bir tema yer almakta ve kovboyculuk akımını günümüzde de ilerleten bir oyun yapısı yer almaktadır. Red Dead Redemption 2 oyunu sadece oyun yapısı ile değil, içerdiği hikaye ile oyuncuların gönlünü feth etmiştir. 

Bildiğiniz üzere Red Dead Redemption 2 serisi açık dünya oyunudur. Bu sebepten dolayı oyunda isterseniz sizlere verilen görevleri yapabilir, isterseniz de serbest gezintiye çıkabilirsiniz. Kategorisinde büyük başarılara imza atan bu oyun PS4, Xbox ve PC platformlarında oynamaya müsait bir şekilde gelmektedir. 

 

The Witcher 3: Wild Hunt

Oyun dünyasında isminden sıklıkla bahsettiren serilerden birisi de The Witcher: Wild Hunt oyunudur. PC platformunda en çok sevilen ve beğeni kazanan açık dünya oyunlarından bir tanesidir. Eğer sizlerde açık dünya temasını beğeniyor ve oynarken sıkılmıyorsanız mutlaka bu seriyi denemeniz gerekmektedir. 

The Witcher 3: Wild Hunt oyununda oyuncuları bekleyen büyük bir açık dünya yer almaktadır. Oyunda bir karakterimiz bulunuyor ve ana karakterimizin adı Geralt of Rivia’dır. Karakterimizin diğer serilerine göre yeni bir hikayesine tanıklık etmekteyiz. Oyunun grafiksel açıdan gerçekten de güzel bir yönü bulunuyor ve kaliteli bir görüntü oyuncuları karşılıyor. Oyunda açık dünyanın yanında sizlere verilen görevlerde yer almaktadır. Canınızın istediği zaman kolaylıkla sizlerde görevleri yerine getirebilirsiniz. 

 

Dying Light

Bir diğer oyun serimiz ise Dying Light oyunudur. Oyun 2015 yılında oyuncularla buluştu ve çıktığı zamanda büyük bir yenilikçi temaya sahipti. Oyunda açık dünya ve zombiler bir arada buluşuyor. Bunların yanında da haliyle aksiyon ve macera kaçınılmaz olmaktadır. Steam platformunda yer alan Dying Light, oyuncular tarafından son derece olumlu dönüşler alan bir oyundur. 

Son zamanların popüler serisi olan hayatta kalma mücadelesi, Dying Light içerisinde de yer almaktadır. Post apokaliptik adı verilen bir dünya içerisinde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Etrafta birbirinden farklı zombiler ve tarikat adı verilen gruplar yer alıyor. Amacımız kötü olan herkese karşı mücadele vererek hayatta kalmaktır. 

 

dying light oyunpass
dying light

 

Far Cry 5

Oyun dünyasında FPS oyunları dikkat çeken ve sevilen oyun türlerinden birisidir. Far Cry 5 serisi ise çıktığı günden bu yana büyük ses getiren açık dünya oyunlarından birisidir. Hem açık dünya hem de FPS türünde olması oyuncular için çok büyük bir zevk haline gelmişti. Oyunu ilk defa deneyimleyen kişilerin olumlu dönüşleri, Steam ve oyun forumları üzerinde yer almaktadır. 

Oyunda Eden’s Gate isminde bir şehir yer almaktadır. Bildiğiniz üzere diğer Far Cry serilerinde amacımız tarikatların ve gizli örgütlerin sığınaklarını yok ederek görevleri tamamlamaktır. Far Cry 5 cephesinde ise biraz daha farklı olaylara yer verilmekte. Bu seride modern şehir elementleri ile birlikte vahşi doğa unsurlarının da oyuna dahil olduğunu görmekteyiz.

 

Assassin’s Creed: Origins

2017 yılında çıkarılan ve oyuncular tarafından büyük bir ilgiye maruz kalan Assassin’s Creed: Origins, günümüzde de halen popülerliğini devam ettirmektedir. Ubisoft stüdyosu tarafından geliştirilen ve 84 puanlık bir metascore’a sahip olan bu oyunda, harika bir açık dünya ve aksiyon sizleri beklemektedir. 

Açık dünya temasını ilk serilerinden bu yana devam ettiren ve halen de ismini altın harflerle yazdıran Assassin’s Creed serisi, 2007 yılından bu yana oyunculara bu zevki yaşatmaktan açık dünya oyunlarından biridir. Oyun tema olarak Antik Mısır şehrini ele alıyor ve etkileyici bir harita ile oyuncuları karşılamaktadır. Suikast çetelerinin ve gizemli olayların ele alındığı bu oyunda, harika bir aksiyon sizleri beklemektedir. Assassin’s Creed: Origins oyununda grafik olarak da çarpıcı ve etkileyici bir kalitenin olduğunu görmekteyiz.

 

Fallout 4

Açık dünyadan bahsedip Fallout 4 serisini eklememek olmazdı. Post apokaliptik adı verilen bir dünya düşünün ve bu dünyada oynanış süresi 150 saati geçen bir seri var. İşte bu efsanenin ismi Fallout 4’dür. Açık dünya temasında gayet başarılı olan ve oyuncuların favorisi haline gelen bu seride, macera ve aksiyona da yer verilmektedir.

Oyunda Nick Valentine ile beraber kıyamet sonrasında Boston şehri içerisinde keşfedilecek yüzlerce farklı gizemli olayı yer almaktadır. Oyun genel bir görevlendirme ve yönergeler halinde ilerliyor. Fakat bazı kısımlarda oyun sizlerin tercihlerine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Yani olayın sonucunu kendinize göre şekillendirebilirsiniz. 

 

Bu yazımızda sizlerle birlikte en iyi açık dünya oyunları 2022 ve açık dünya temalı oyunlar başlıkları adı altında paylaşımlar yapmaktayız. Umarım sizler için bilgilendirici ve işe yarar bir makale türü olmuştur.

Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle hızlıca paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Dünyanın En İyi Macera Oyunları PC 2022

2022 Yılının En İyi Yarış Oyunları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu