İnceleme

Kitaptan Uyarlanan En İyi 6 Oyun

Filmlerin kitaplardan uyarlanmasına ya da ilham almasına alışığız fakat oyun sektörüne damga vuran oyunların varlığını da unutmamak gerekir. Oyun sektörünün hikaye konusunda esinlendiği birçok unsur vardır. Bunlardan en önemlisi de edebiyat dünyasındaki çeşitli eserlerdir. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan, birbirinden güzel ve derin hikayelere sahip kitaptan uyarlanan en iyi 6 oyuna birlikte göz atalım.

Gelişen oyun sektörü sayesinde oyunlardaki konuların derinliği ve kalitesi de aynı oranda artış göstermektedir. Konusu olmayan competitive oyunların aksine, piyasadaki çoğu film veya diziden daha sürükleyici akıcı oyunlar bulunuyor. Elbette bu oyunların da esinlendiği alanlar var. Oyunlarda hikayenin ve yan görevlerin bitirilmesi için bir süre sınırı olmaması, geliştiricilerin oyunların konularını daha etkileyici sunmalarını sağlıyor. Bu konuya örnek olarak kitapları gösterebiliriz. Bir game developer ile bir yazar eş değer tutulur. Film veya diziye göre daha ayrıntılı olan kitapları aynı şekilde tüketiciye sunmanın bir diğer yöntemi de bunu oyun vasıtası ile yapmaktır. Bu yüzdün biz de OyunPass ailesi olarak oyuncular için kitaptan uyarlanan en iyi 6 oyun listesi hazırladık.

 

Yazı İçeriği

Kitaptan Uyarlanan En İyi 6 Oyun Önerisi

  1. The Witcher
  2. Assassin’s Creed Serisi
  3. Tom Clancy’s Rainbow Six: Vegas
  4. Lord of the Rings: Battle for Middle Earth
  5. Sherlock Holmes: The Awakened
  6. Metro 2033 Redux

 

The Witcher

Çıkış tarihi: 26 Ekim 2007

Platformlar: MacOS, Microsoft Windows, PlayStation, Xbox

Metacritic: 86

The Witcher, ilk olarak kısa öykülerden oluşan bir koleksiyon olarak başlayan Andrzej Sapkowski’nin The Witcher kitap serisine dayanıyor. Kısa öyküleri izleyen uzun metrajlı romanlardan oluşan The Saga’nın başarısı, Sapkowski ve serisini bir kült haline getirdi. Ancak seri ne yazık ki 2007’deki oyun uyarlamasına kadar bilinmez bir şekilde kaldı. Oyunları ve kitaplarında aynı karakterler bulunan bu seride, kitaptaki olaylar, oyundakinden daha eski bir zamanı anlatıyor. The Witcher serisinin 1993 ile 2013 yılları arasında yazılan toplam 9 kitabı bulunuyor.

 

Assassin’s Creed Serisi

Çıkış tarihi: 13 Kasım 2007

Platformlar: PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows

Metacritic: 79

Sloven yazar Vladimir Bartol’un 1938 yılında yayınlanan Alamut isimli kitapta konu edinilen Haşhaşiler’den ilham alan ve ana senaryosunu doğrudan bu konuya dayandıran seri, kritik noktalarda yine kitaptan izler taşıyor. Örneğin, ilk oyunda Altaïr İbn-La’Ahad’ın söylediği “Hiçbir şey kesin değil, her şey mümkün. / Nothing is true everything is permitted.” ifadesi Alamut kitabında neredeyse olduğu gibi bulunmaktadır. Assassin’s Creed serisinin bugüne kadar birçok oyunu piyasaya çıkmıştır. Bunları aşağıdaki görselde de bulabilirsiniz.

 

assassins creed serisi oyunu - oyunpass
assassins creed serisi

 

Tom Clancy’s Rainbow Six: Vegas

Çıkış tarihi: 21 Kasım 2006

Platformlar: PlayStation, Microsoft Windows, Xbox

Metacritic: 85

Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen Rainbow Six: Vegas, PlayStation, PSP ve Xbox’ta piyasaya sürüldü. Call of Duty gibi oyunlarda görülen koşma ve silahlanma yerine Rainbow Six: Vegas, strateji ve planlamayı tercih eden taktiksel shooter oyunu. Tom Clancy tarafından 1998’de yayınlanan Rainbow Six, Vegas ve devam filmi olan Vegas 2, aynı romandan seçkin özel operasyon ekibini anlatıyor.

 

Lord of the Rings: Battle for Middle Earth

Çıkış tarihi: 6 Aralık 2004

Platformlar: Microsoft Windows, IBM PC Uyumlu

Metacritic: 82

Lord Of The Rings: Battle For Middle Earth, 2004 yılında PC’de piyasaya sürülen ve EA Games tarafından geliştirilen gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Oyun gibi serinin filmleri de, Tolkien’in aynı adlı romanının hem Yüzüklerin Efendisi romanlarına dayanıyor. Lord of the Rings: Battle for Middle Earth, EA Games’in, Command and Conquer: Generals üzerinde çalışan ekibi tarafından geliştirildi. Yüzüklerin Efendisi evrenine oldukça iyi bir şekilde yaklaşan oyunda, hayranların aşina olduğu birçok savaş sahnesi ve mekanı yeniden can buluyor.

 

the battle for middle earth oyunpass
the lord of the rings: the battle for middle earth

 

Sherlock Holmes: The Awakened

Çıkış tarihi: 16 Şubat 2007

Platformlar: Microsoft Windows, Wii

Metacritic: 72

Kitaptan uyarlanan en iyi 6 oyun listesinden biri olan Sherlock Holmes oyununun bir roman kahramanı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Sherlock Holmes kitap serisi, Sir Arthur Conan Doyle’nin kaleminden çıkan 56 adet öyküden oluşmaktadır. Fakat çok az insan bu karakterin 2007 yılında bir oyununun da olduğunu bilir. Sherlock Holmes: The Awakened oyununda kahramanız maceradan maceraya koşturuyor ve olayların arkasında sır perdesini aralamaya çalışıyor. Güzel bir dedektiflik oyunudur.

 

sherlock holmes the awakened remastered - oyunpass
sherlock holmes the awakened

 

Metro 2033 Redux

Çıkış tarihi: 26 Ağustos 2014

Platformlar: Nintendo Switch, PlayStation, Xbox, PC, Linux, Google Stadia, macOS

Metacritic: 90

Serideki ilk oyun olan Metro 2033, Xbox 360 ve PC 2010’da piyasaya sürüldü ve oyunun devamı Metro: Last Light 2013’te Xbox 360, PlayStation 3 ve PC için yayınlandı. Her iki oyunu da içeren Metro 2033: Redux adlı yeniden düzenlenmiş bir sürüm, PlayStation 4 ve Xbox One için 2014 yılında piyasaya sürüldü.

Metro 2033 Redux, Dmitry Giukhovsky’nin kıyamet sonrası romanından uyarlanan hayatta kalma ve korku türünde birinci şahıs shooter oyunu. Kitaptan uyarlanan en iyi 6 oyun listesinde yer alan bu oyun, nükleer felaket sonrasında Dünya yüzeyinin yaşanamaz hale gelmesi ve insanların hayatlarına metro tünellerinde sürdürmesi anlatılıyor.

 

metro 2033 - oyunpass
metro 2033 redux

 

Bugünkü yazımızda siz okuyucularımıza kitaptan uyarlanan en iyi 6 oyun listesi yapmak istedim. Günümüzde filmlerin uyarlanmasına alıştık bir de oyunlara göz atalım. Oyunları OyunPass mağazasından indirerek oynayabilir ve görüşlerinizi yorumlara yazabilirsiniz. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir blog yazısı olmuştur. Başka bir blog yazımızda görüşmek dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu