Oyun Haberleri

En Eski PC Oyunları

Günümüzde oyun sektörü oyuncular için olmazsa olmaz alanlardan bir tanesidir. Bildiğiniz üzere geçmişten günümüze kadar olan tüm süreçlerde insanlık hayatında oyunlar hep yer almıştır. Bunun yanında ise halen de olmaya devam etmektedir.

En eski pc oyunları ise günümüze atılan en büyük adımlardan bir tanesiydi. Geçmiş zamanda oluşturulan ve geliştirilen bu oyun serileri, günümüzde daha kaliteli ve daha gelişmiş bir oyun yapısına sahip olunmasının temelidir. Eskiye baktığımızda efsane olarak nitelendirilen ve günümüzde halen anılan onlarca farklı oyunun olduğunu da görmekteyiz.

Geçmişten günümüze kadar oyun sektöründe birçok şeyin değiştiğini görmekteyiz. Eski oyun geliştirme yöntemleri ile günümüz yöntemleri arasında dağlar kadar fark vardır. En eski pc oyunlarının geliştirilme aşamaları çok daha zorlu yollardan geçmekteydi. Sebebi ise eski teknolojinin zorlukları diyebiliriz. Eskiden kullanılan yazılımların kullanımı ve mekanizması çok daha farklıymış. Kullanılan diller, programlar, görseller vb birçok şey yeniye nazaran çok daha zorlu bir şekilde kullanılmaktadır.

Bu yazımızda oyunpass.com blog kategorimizde en eski pc oyunları adı altında oyunları paylaşmak istiyorum. Umarım sizler için bilgilendirici ve faydalı bir blog içeriği olur.

 

Yazı İçeriği

En Eski PC Oyunları

Eski pc oyunları, günümüze kadar zorlu süreçler içerisinde üretilen oyun yapımlarıdır. Geçmişte geliştirilen ve üretilen oyun modellerine göz attığımızda çok daha farklı ve görsel olarak değişik bir yapının hakim olduğunu görmekteyiz. Birçok oyuncunun günümüzde halen eski oyunları merak ederek oynadığını görmekteyiz. Ben de bunun üzerine bu tür bir içerik hazırlamak istedim.

Dilerseniz en eski pc oyunları listemize geçiş yapabilir ve bizleri bekleyen oyun türlerine göz atabiliriz.

 

Half-Life

Listemizin ilk sırasında Half Life oyunu bizleri karşılamaktadır. Half Life, 1998 yılında geliştirilen ve oyuncuların zamanla göz bebeği olan bir oyun türüdür. Id Software stüdyosu tarafından geliştirilen bu oyun, günümüzde de halen popülerliğini korumayı başarabilen bir oyun türüdür. Half Life oyunu bilim kurgu – aksiyon karışımı olan harika bir oyun türüdür. Özellikle çocukluk dönemlerinde internet kafe gibi alanlarda sıklıkla karşılaştığımız ve bizlerinde dahil olduğumuz bir oyun türüydü.

 

GTA

Günümüzde GTA serileri, oyuncular tarafından en çok tercih edilen ve oynanan oyun türlerinden bir tanesidir. Bildiğiniz üzere GTA serisi, 1997 yılından bu yana gelen ve oyun piyasası üzerinde en çok konuşulan oyunlardan birisidir. Grand Theft Auto açılımı ile bizleri karşılan bu oyunda, açık dünya şeklinde bir oyun sizleri beklemektedir. Açık dünya olması, büyük bir dünya haritasına sahip olma, araçları kullanma, farklı silah türleri gibi birçok şeyi GTA serileri kategorisinde bulabilmekteyiz. İlk GTA oyunu üstten görünüm yani kuş bakışı açısı ile oynanmaktaydı. Günümüz GTA serileri ile karşılaştırdığımızda aralarında çok büyük farkların olduğunu görmekteyiz.

 

Geçmişten Günümüze GTA Serileri

  • GTA
  • GTA 2
  • GTA 3
  • Gta San Andreas
  • GTA 4
  • GTA 5

Listede yer alan tüm oyunlar Rockstar Games stüdyosu tarafından geliştirilen ve günümüze kadar gelen oyun türleridir.

grand theft auto 5 - oyunpass
grand theft auto 5

 

Blood

Geçmişten günümüze kadar unutulmayan en büyük serilerden biriside Blood oyun serisidir. Geçmişte geliştirilen ve FPS türünde insanları büyük bir derecede etkileyen oyunlardan birisidir. Oyunda kontrolünü sağladığımız bir karakterimiz var. Karakterimiz oyun başlangıcında mezardan diriliyor ve kendisine zamanında ihanet eden kişiye intikam almak için cehennem zebanileri ile savaşmaktadır. Oyun hikaye eşliğinde devam ediyor ve aksiyonun bol olduğu bir seri olduğunu söyleyebilirim. Yanlış hatırlamıyorsam Steam üzerinde Blood’ın tüm genişleme paketlerini içeren bir sürüm yayınlanmıştı.

 

Age of Empires 2

Günümüz oyun dünyasında ismini sıklıkla duyduğumuz serilerden biriside Age of Empires oyunudur. Eski yıllarda bilgisayarların dergilerinde bulunan hediye CD ile bizleri karşılamaktaydı. Tarih ile alakalı bir strateji oyunu olan Age of Empires 2 serisinde, dünya oluşturmaktayız. Oluşturduğumuz dünyada tarlalar ekiyor, biçiyor ve binalar inşa etmekteyiz. Bunların yanında askeri birliklerimizi de zamanla geliştirerek çok daha iyi bir orduya sahip olmaktayız. Age of Empires 1999 yılında üretilmiş fakat günümüzde halen birçok kişi tarafından merak edilerek oynanmaktadır. Sizlerde internet üzerinde araştırma yaparak oyunu bilgisayarlarınıza kurarak oynayabilirsiniz.

age of empires 2 oyunu oyunpass
age of empires 2

 

Destruction Derby

90’lı yıllara ait olan en iyi yarış oyunları arasında Destruction Derby ismini görmekteyiz. Oyun 19995 yılında geliştirilen ve zamanla kendini global olarak oyuncular ile buluşturmaktaydı. Destruction Derby serisinde aslında yarıştan çok daha ayrı bir oyun mekanizması bulunmaktaydı. Rakipler ile yarışmak yerine, rakiplerin araçlarını sınır dışı ederek onları patlatmaya çalışıyorduk. Aksiyon ve yarış kategorisinin birleşimi ile geçmiş zamanlarda harika bir oyun geliştirilmiş diyebilirim.

 

Slam ‘N Jam ’96 featuring Magic & Kareem

Efsane oyunlar serimizde Slam ‘N Jam ’96 featuring Magic & Kareem oyununu da kesinlikle eklemeliyiz. DOS işletim sistemi üzerinde geliştirilen bu oyun, basketbol oyunlarından bir tanesiydi. Geçmişte basketbol sporu üzerine bu şekilde oyunlar maalesef yoktu. Bu sebepten dolayı da Slam ‘N Jam ’96 featuring Magic & Kareem oyunu özellikle oyuncular için çok büyük bir gelişmeydi. İşinde oldukça başarılı bir seri olan bu oyunda, canavar takımlar ve fantastik oyuncular yer almaktaydı. Basketbol oyununda yer alan smaçlar, potaları kırma, rakip blok gibi birçok özelliği bu oyunda kullanabilmekteydik. Oyunda geçmiş zamanlarda nadir gözüken bir özellik bulunmaktaydı, bu özellikle kamera açısıdır. Farklı kamera açılarının bulunması oyuncular için çok büyük bir gelişme ve özellikti.

 

Commandos: Behind Enemy Lines

En iyi strateji oyunlar arasında geçmişte Commandos serisi yer almaktaydı. 1998 yılında geliştirilen ve oyuncular ile buluşan bu oyun serisinde harika bir ivme kazanmıştı. Coomandos oyununda asker geliştirerek ve araç üreterek bir strateji belirlemekteydik. Bunların yanında bölge kontrolü gibi işlevlerde oyunda sizlerin görevi olarak yer almaktaydı. Oyun aslında FPS türünde olması gereken bir seriydi fakat geliştiriciler izometrik bir kamera açısıyla bizleri buluşturmaktaydı.

 

Tomb Raider

Günümüzde oyun dünyasında sevilen serilerden bir tanesi de Tomb Raider oyunudur. Geçmişte 1996 yıllarda geliştirilen ve oyuncularla buluşan bir oyundur. Lara Croft’u tanıdığımız seri olan Tomb Raider ile, aksiyon ve maceranın harika bir birleşimini görmekteyiz. Oyun içerisinde Lara Croft isimli karakteri yönlendiriyor ve zorlu görevleri yerine getirmeyi çalışıyorduk. Ayılar, yarasalar hatta eski çağlardan kalma dinozorlar ile mücadele vermekteydik. Burada temel amacımız kontrolünü sağladığımız karakteri zorlu yollardan geçirerek belirlenen görevleri yerine getirebilmektir.

 

tomb raider oyunu geçmişten bugüne
tomb raider

 

Need for Speed III

Need for Speed III, geçmişte en büyük ses getiren oyun türlerinden bir tanesidir. Need for Speed III serisi, 3 boyutlu görselleri destekleyen bir oyun yapısıydı. Araçların detaylı modellemeler ile modifiye seçenekleri, farklı yansıma türleri, farklı hava şartları gibi özellikle bu oyun ile oyuncuları karşılamaktaydı. Bu sebepten dolayı da oyuncular için büyük bir devrimdi. Bunların yanında büyük ses teknolojileri de bu oyunda bizleri karşılamaktaydı. EAX destekleri ile ön ve arka hoparlörlerden de sesler duyabilmekteydik.

DOOM

Oyuncuların bilgisayar başlarında sabahlamalarını sağlayan oyunlardan biriside DOOM serisidir. 386 DX işlemciye sahip bilgisayarlarda oyuncuları karşılayan bu oyunda, harika bir aksiyon atmosferi yer almaktaydı. Oyunun görselleri ve ses efektleri gayet gerçekçi bir şekilde geliştirilmişti. FPS tarzında geliştirilen bu oyun, en eski pc oyunları arasında efsaneler listesinde yer almaktadır. Günümüzde FPS tarzı oyunların popüler olmasının büyük sebeplerinden bir tanesi de Doom serisinin olduğunu söyleyebilirim.

 

Counter Strike

Counter strike, günümüzden bugüne kadar gelen en büyük oyun serilerinden birisidir. FPS tarzında oyuncular için geliştirilen en favori ve popüler oyunlardandır. Aksiyon ve FPS tarzının birleşimi ile oyuncuları harika bir oyun deneyimi karşılamaktadır. İnternet kafelerin vazgeçilmez oyunlarından birisi Counter Strike serisidir. Takımlar halinde oynanan bu oyunda amacımız rakiplerimizi öldürerek takımımıza puan kazandırmaktır.

 

counter strike 1.6 oyunu
counter strike 1.6

 

Bu yazımızda sizlerle birlikte eski pc oyunları ve eski bilgisayar oyunları hakkında bilgilendirme yapmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

 

Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazarak bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu